POSTUPANJE NAKON POTRESA U ZAGREBU

S obzirom na veliki broj informacija i upita građana koje susrećemo nakon potresa u Zagrebu, napravili smo redoslijed koraka za postupanje te odgovore na problematiku i pitanja građana.

Koraci za postupanje nakon potresa:

  1. Detaljno pregledajte svoj stan, kuću ili zgradu i to od temelja do krova. Uz očita oštećenja, pokušajte naći i oštećenja koji nisu očita na prvi pogled, a pokušajte se prisjetiti da li je to oštećenje bilo prije potresa. Sva oštećenja evidentirajte fotografijama i videom. Pokušajte fotografirati/snimati iz daljega, a zatim izbliza. Uglavnom, snimajte na način da osoba kojoj snimate video dobije vizualni dojam kako izgleda vaša nekretnina, a opet detaljnim snimanjem izbliza može dobiti dojam o ozbiljnosti oštećenja.
  2. Ako već niste, prijavite štetu na slijedećem linku – PRIJAVA ŠTETE. NAPOMENA: Prijavite štetu samo jednom! Ukoliko je više obitelji/stanara u zgradi, neka štetu prijavi predstavnik stanara ili samo jedna osoba u ime svih stanara. Formular ispunite što detaljnije i dodajte fotografije oštećenja.
  3. Budite strpljivi i čekajte građevinske stručnjake da Vam pregledaju objekt. Zaprimljenih zahtjeva je jako puno, a broj osoba koje rade preglede je ograničen. Građevinski stručnjaci će dati ocjenu uporabljivosti zgrade („zelena“, „žuta“ i „crvena“ oznaka) te Vam dati kratke upute o daljnjem postupanju. Cilj brzih pregleda da se jednostavnom metodologijom dobije stvarno stanje oštećenosti i uporabljivosti zgrada, a svi podaci se bilježe u zajednički sustav. Također, u tijeku je priprema Zakona koji bi trebao urediti daljnja postupanja, a građevinska struka preporuča da se donošenje Zakona odgodi do prikupljanja podataka sa terena. Na taj način, doneseni Zakon će se bolje prilagoditi stvarnom stanju i neće postojati potreba sa mnogim izmjenama toga zakona radi usklađivanja sa stvarnim stanjem.
  4. Također, dodatno se informirajte o preliminarnim pregledima na web stranici – https://www.hcpi.hr/upute-za-gradane.
  5. Preporuka je da NE POPRAVLJATE oštećenja prije dolaska građevinskih stručnjaka na pregled vaše zgrade jer time otežavate utvrđivanje razine oštećenja i utječete na ocjenu oštećenja objekta. Naravno, čišćenje posljedica potresa (prašina, dijelovi žbuke itd.) je prihvatljivo, a u mnogim slučajevima čak i poželjno.
  6. Ukoliko postoje oštećenja koja zahtijevaju hitne intervencije (srušeni ili napuknuli dimnjak, veće otpadanje crijepa ili žbuke, otpadanje dijelova zgrade itd.) nazovite vatrogasce ili druge službe koje sa bave takvim intervencijama (pogledati popis dolje). Nakon hitnih intervencija, pričekajte dolazak građevinskih stručnjaka radi brzog pregleda.
  7. Ukoliko zbog objektivnih okolnosti ne možete čekati popravke pojedinih dijelova zgrade (urušeni dimnjak, otpali ili viseći komadi na krovu/fasadi, narušeni zabatni zidovi), pokušajte angažirati provjerene tvrtke i radnike. Ukoliko se rade sanacije oštećenog dijela zgrade bez nadzora građevinskog stručnjaka (inženjera ili arhitekta) postoji rizik da šteta neće biti sanirana na adekvatan način. Također, vraćanje pojedinog dijela zgrade u izvorno stanje (npr. ponovno zidanje dimnjaka ili zabatnog zida u „oblik“ prije potresa) ga vrlo vjerojatno neće učiniti otpornim na istu jačinu potresa.
  8. Kada građevinski stručnjaci dođu na Vašu lokaciju, uputite ih na štetu, ali i prepustite njima da donesu svoju procjenu o oštećenju zgrade. Građevinski stručnjak će Vam ocijeniti razinu štete i dati Vam preporuke za daljnje korištenje.
  9. Na kraju, uzmite u obzir da se radi o preliminarnoj procjeni štete. Na taj način se dobije slika stanja oštećenosti zgrada, utvrđuju se prioriteti i daljnje postupanje. Također, mora se uzeti u obzir odgovornost posla u procjeni štete od potresa te da mnogi građani traže brzu reakciju (brzi dolazak inženjera), a sa druge strane očekuju detaljan pregled. Nažalost, to u ovoj fazi nije moguće, ali nije ni potrebno.
  10. Nakon pregleda svih građevina se ide u donošenje Zakona uređuje uvjete za projektante, nadzorne inženjere i izvođače koji će izrađivati projekte sanacije i ojačanja konstrukcije te izvoditi i nadzirati radove. Nakon dobivanja informacija sa terena, moći će se definirati daljnja postupanja.

ODGOVORI NA PROBLEMATIKU VEZANU ZA POTRES I PITANJA GRAĐANA (TOČKE ĆE SE DODAVATI I STALNO AŽURIRATI)

  1. Popis bitnih kontakata sa objašnjenjem

Prije zvanja pojedine službe, pokušajte se prvo informirati o problemu koji imate (prikupite informacije, odredite bitne informacije za službu koju zovete, sastavite upit), a zatim nazovite adekvatnu službu. Pokušajte izbjeći nedovoljno informiranje sa svoje strane i zvanje krive službe. Zbog velikog broja upita građana koji nisu dovoljno informirani (u mnogim slučajevima je to i opravdano zbog nedostatka pravih informacija), dolazi do „zatrpavanja“ službi sa upitima i e-mailovima, a tada za pomoć ostaju uskraćeni oni najpotrebitiji.

  • Grad Zagreb
    • Na web stranicama grada Zagreba možete naći mnoge korisne informacije vezano za potres – LINK

Vatrogasci

  • Zvati u slučaju:
    • potrebe za uklanjanjem dijelova zgrade (dimnjaka, crijepa, dijelova krova koji vise) koji ugrožavaju stanare i prolaznike u slučaju pada
    • potrebe za kontroliranim uklanjanjem oštećenih dijelova zgrade koji ugrožavaju stanare i prolaznike (ovo može utvrditi i građevinski stručnjak tijekom pregleda)
    • pristupa za nedostupnim dijelovima zgrade koje potrebno pregledati ili sanirati

Javna vatrogasna postrojba Grada Zagreba: LINK

Popis dobrovoljnih vatrogasnih društava Grada Zagreba: LINK

Alpinisti dobrovoljci

Dimnjačari

  • Zvati u slučaju:
    • pregleda dimnjaka
    • davanje atesta o ispravnosti dimnjaka
  • Popis ovlaštenih dimnjača po kvartovima: LINK

Ovlašteni instalateri plinskih instalacija

  • Zvati u slučaju:
    • curenja plina
    • puknuća i oštećenja plinskih cijevi
    • pregleda unutarnje i vanjske plinske instalacije
    • ispitivanja plinskih cijevi i puštanje u rad plinskih instalacija
  • Popis instalatera unutarnjih plinskih instalacija (od plinskog ormarića-priključka do brojila plina) – LINK
  • Popis instalatera priključaka plina (od javne cijevi do priključka plina) – LINK
  • Ovlašteni ispitivači plinskih instalacija – LINK
  • Postupak ponovnog plina u objekte koji su pogođeni potresom – LINK
  • NAPOMENA: Ukoliko su Vam potrebni instalateri plinskih instalacija, obavezno zovite oni koji su ovlašteni od strane Gradske plinare Zagreb. Oni mogu vršiti ispitivanje i pregled instalacije te davanje atesta. Također, često su ovlašteni od strane proizvođača plinskih bojlera (Vaillant, Bosch itd.) za njihovu montažu, tako da mogu izvršiti montažu novih bojlera te ostalih instalacija (grijanje itd.).

Ovlašteni inženjeri građevinarstva – projektanti („statičari“)

  • Zvati u slučaju:
    • detaljnog pregleda zgrade
    • izrade glavnog i izvedbenog projekta sanacije i ojačanja, izrade troškovnika za potrebne građevinske radove
  • Imenik Hrvatske komore inženjera građevinarstva – LINK

Ovlašteni inženjeri strojarstva – projektanti

  • Zvati u slučaju:
    • ukoliko želite izvesti nove plinske instalacije i dimnjake, projektant strojarskih instalacija će Vam napraviti projekt strojarskih instalacija ovisno o Vašim željama i potrebama (rekonstrukcija instalacija plina, tip i snagu bojlera, tip i dimenzije dimnjaka, instalacije grijanja i tople vode itd.). Preporuka je da projekt sadrži i troškovnik potrebnih radova.
  • Imenik Hrvatske komore inženjera strojarstva – LINK
  • NAPOMENA: Za izvođenje novih plinskih instalacija (vanjske i unutarnje instalacije) angažirajte ovlaštene instalatere i ispitivače. Jedino su oni ovlašteni za izvođenje, ispitivanje i puštanje plinskih instalacija u pogon.

Ministarstvo graditeljstva i prostornog uređenja LINK

Hrvatski centar za potresno inženjerstvoLINK

  1. „Prijavio/la sam štetu, a nitko ne dolazi! Kada mogu očekivati da će se obaviti brzi pregled?“

Kada izvršite prijavu štete, automatski se izvrši prijava u sustavu. Građevinski stručnjaci imaju uvid u sve prijave i po svojoj procjeni odabiru zgrade za brzi pregled. S obzirom na veliki broj prijava koje pristižu (i još uvijek tri tjedna nakon potresa), nije moguće utvrditi koliko će vremena trebati za pregled svih prijavljenih zgrada.

Uglavnom, budite strpljivi i nemojte samostalno raditi intervencije na kući (sanacije, krpanja) osim ako se radi o hitnim intervencijama (za koje pozovite nadležne službe).

  1. Što je brzi pregled, tko ga obavlja? (IZVOR: Hrvatski zavod za potresno inženjerstvo, WEB: https://www.hcpi.hr/upute-za-gradane)

Cilj brzog pregleda zgrada je utvrđivanje stupnja oštećenja zgrada u odnosu na zaštitu života i imovine, odnosno određivanje je li zgrada uporabljiva, neuporabljiva ili privremeno neuporabljiva. Ocjena se može odnositi na cijelu zgradu ili na pojedini dio zgrade. Pregled ne uključuje pregled instalacija niti statički elaborat zgrade. Preglede obavljaju građevinski stručnjaci i to su isključivo PREPORUKE ZA POSTUPANJE vezane za SIGURNOST sugrađana (ne odnose se na procjenu šteta, osiguranja i slično). Detaljnije informacije za daljnje postupanje vidjeti u ”Što dalje”.

Preporuke za ponašanje građana prije pregleda:

  • NE ULAZITE u zgradu ako je došlo do urušavanja pojedinih dijelova zgrade, a pojedini dijelovi su nestabilni (odvajanje fasadnih zidova, naginjanje zidova). Imajte na umu da su moguća naknadna podrhtavanja tla!
  • NE PENJITE se na krov, a u potkrovlje ulaziti sa velikim oprezom!
  • NE HODAJTE uz zgrade, postoji opasnost od pada dijelova elementa s krovova i fasada (crijep, opeka, vijenac, ukrasi, staklo…)!
  • NE OKUPLJAJTE se oko zgrada u skupinama radi pandemije i pridržavajte se svih propisanih mjera opreza! Provjetrite prostorije prije pregleda !!!

Preporuka za davanje informacija:

  • PRUŽAJTE ISTINITE informacije o stanju zgrade prije potresa, eventualnim adaptacijama, oštećenjima, ako su bila  i oštećenjima koja su nastala od potresa
  • PREDOČITE DOKUMENTACIJU s kojom raspolažete (nacrti).
  • OSIGURATI VOĐENJE od predstavnika stanara ili druge zadužene osobe.

Građevinski stručnjaci

  • UTVRĐUJU KATEGORIJU uporabljivosti,  neuporabljivosti, ili privremene neuporabljivosti zgrade
  • DAJU PREPORUKE o načinu boravka u zgradama koje imaju stupanj privremeno neuporabljive zgrade.
  • NE DAJU NIKAKVE IZJAVE – svi podaci iz pregleda su dostupni svim gradskim službama (Gradskoj plinari Zagreb, Javnoj vatrogasnoj postrojbi Zagreb, Sektoru za komunalno i prometno redarstvo i slično).
  • NE UZIMAJU NOVAC OD GRAĐANA – zlouporabu prijaviti Uredu za upravljanje hitnim situacijama.
  1. Koraci postupanja nakon dobivanja zelene oznake

U1 – Uporabljivo bez ograničenja

Zgrada se može upotrebljavati. Zgrada nema oštećenja ili ima mala oštećenja koja ne predstavljaju opasnost za nosivost i uporabljivost zgrade.

U2 – Uporabljivo s preporukom

Zgrada se može upotrebljavati u skladu s predviđenom namjenom, osim u pojedinim dijelovima gdje postoji neposredna opasnosti za dio zgrade. Građevinski stručnjak daje preporuke za uklanjanje opasnosti (primjerice dimnjaka) i preporuke korisnicima za privremeno ograničavanje boravka u pojedinim dijelovima zgrade. Nakon uklanjanja opasnosti zgrada se može koristiti bez ograničenja.

  1. Koraci postupanja nakon dobivanja žute/narančaste oznake

PN1 – Privremeno neuporabljivo – potreban detaljan pregled

Zgrada ima umjerena oštećenja bez opasnosti od urušavanja. Nosivost zgrade je djelomično narušena. Ne preporučuje se boravak u zgradi odnosno građani u takvoj zgradi borave na vlastitu odgovornost. Kraći boravak u zgradi je moguć, uz savjete građevinskog stručnjaka koji se odnose na potrebne mjere i ograničenje boravka (ovisno o opasnosti). Građevinski stručnjak daje preporuke za uklanjanje opasnosti.

PN2 – Privremeno neuporabljivo – potrebne mjere hitne intervencije

Zgrada ima umjerena oštećenja bez opasnosti od urušavanja, ali ne može se upotrebljavati zbog potencijalne opasnosti urušavanja pojedinih elemenata sa same zgrade. Građevinski stručnjak utvrđuje hitne mjere intervencije i daje upute korisnicima. Dok se ne provedu mjere, zgrada ili njezin dio nije uporabljiv (primjerice krovište). Privremena neupotrebljivost može se odnositi samo na neke dijelove (jedinice) građevine.

  1. Koraci postupanja nakon dobivanja crvene oznake

N1 – Neuporabljivo – zbog vanjskog utjecaja

Građevina je opasna zbog mogućnosti urušavanja masivnih dijelova susjedne građevine (najčešće zabatni zidovi i masivni dimnjaci). Uslijed takve opasnosti preporuka je da se nikako ne boravi u takvim zgradama (posebice s obzirom na veliki broj ponavljanja potresa).

N2 – Neuporabljivo – zbog oštećenja

Zgrada ima velika oštećenja u nosivom sustavu, postoje urušavanja nosivih i nenosivih elemenata. Preporuka je da se ne ulazi i boravi u zgradi. To nužno ne značiti da se zgrada mora rušiti – takve odluke se donose u sljedećim fazama.

  1. Postupanja vezano za oštećene dimnjake

Pravilni redoslijed postupanja oštećenog dimnjaka bi bio slijedeći:

  • Pregled od strane građevinskog stručnjaka (inženjer građevinarstva ili arhitekt)
  • Ukoliko građevinski stručnjak utvrdi da je dimnjak (jako) oštećen, potrebno ugasiti dovod plina kako dim i plinovi od izgaranja (zbog potreba grijanja, kuhanja, pripreme tople vode) ne bi kroz pukotine na dimnjaku izlazili u zatvoreni prostor stanova, potkrovlja ili u zajednički prostor zgrade. Nakon toga trebate kontaktirati pouzdanu tvrtku za rušenje i ponovno zidanje dimnjaka. Preporuča se da radove nadzire ovlašteni inženjer građevinarstva ili ovlašteni arhitekt.
  • Nakon izvedbe dimnjaka potrebno je:
    • Izvršiti pregled nosive konstrukcije zgrade i samog dimnjaka od strane ovlaštenog inženjera građevinarstva. On daje izvještaj o uporabljivosti zgrade ili daje „zelenu markicu“ uporabljivosti, ovisno o tome da li je angažiran kao volonter ili privatno od strane stanara.
    • Izvršiti pregled dimnjaka od strane dimnjačara. On daje pozitivan izvještaj nakon pregleda dimnjaka.
    • Moguće da je i potreban pregled, ispitivanje i puštanje u pogon plinskih cijevi od strane ovlaštenog instalatera plina. Ovisno o tome da li su i plinske instalacije oštećene u potresu.
  • Valja napomenuti da se povlači pitanje legalnosti ovakvog pristupa jer bi, prema tumačenjima nadležnih institucija, dimnjake trebalo obnoviti sukladno važećim propisima. U tom slučaju, potrebno je poduzeti korake u slijedećoj točki.
  1. Izvedba novog dimnjaka sa sustavom prihvata dima i plinova od izgaranja zemnog plina

Za izvedbu novog dimnjaka prema važećim zakonskim propisima, potrebno je angažirati ovlaštenog inženjera strojarstva odnosno ovlaštenog projektanta strojarskih instalacija. Ukoliko ga angažirate, redoslijed koraka bi trebao biti približno slijedeći:

  • Angažiranje projektanta strojarskih instalacija
  • Izlazak projektanta na teren i utvrđivanje postojećeg stanja instalacija. Napominjemo da projektant može tražiti naknadu troška za izlazak na teren.
  • Izrada glavnog projekta strojarskih instalacija koji može uključiti instalacije plina („mjereni“ i „nemjereni“), instalacije grijanja i pripreme tople vode itd. Ovisno o Vašim potrebama, Vi ćete odabrati koje će se instalacije projektirati i izvoditi. Projekt strojarskih instalacija može samo obuhvaćati i dio koji se tiče grijanja – bojler ili još više. To ovisi o Vama, odnosno dogovoru između suvlasnika zgrade.
  • Prije izrade novog projekta instalacija, projektant strojarskih instalacija Vas može zatražiti arhitektonske nacrte koji mu služe kao podloga za projekt strojarskih instalacija. Ukoliko nemate arhitektonske nacrte, mora ih izraditi ovlašteni arhitekt (ili eventualno ovlašteni inženjer građevinarstva).
  • Izrada projekta strojarskih instalacija koji sadržava one instalacije koje ste dogovorili sa projektantom. Preporuča se da projekt sadržava i popratni troškovnik za uklanjanje postojećih instalacija i izvedbu novih instalacija.
  • Izvođenje radova, probajte naći pouzdane izvođače i osigurati nadzornog inženjera (za stručni nadzor možete angažirati projektanta)
  • Pregled i ispitivanje instalacija, davanje atesta, puštanje instalacija u pogon.
  1. Na koji način će se financirati popravak štete?

Za sada to još uvijek nije poznato. U tijeku je izrada Zakona o obnovi zgrada u Zagrebu i okolici koji treba regulirati uvjete za projektante, nadzorne inženjer i izvođače radova te način financiranja radova sanacije i ojačanja zgrada.

Sve informacije u vezi izrade Zakona možete pratiti na web stranicama Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja – LINK

  1. Angažiranje „privatnog“ statičara, izrada „elaborata procjene od štete“, „stručno mišljenje o mehaničkoj otpornosti i stabilnosti zgrade“ i slično – Da li je potrebno i što se time dobije?

Uvijek možete, privatno i na svoj trošak, angažirati ovlaštenog inženjera građevinarstva (projektanta) radi detaljnog pregleda nosive konstrukcije ili izrade projekta sanacije i ojačanja, ali pritom trebate paziti na neke bitne činjenice. Izrada kojekakvih procjena, elaborata ili stručnih mišljenja o šteti nastale od potresa nije neki opravdani trošak. Naime, takvi dokumenti uglavnom sadrže opis oštećenja, procjene razine štete i uporabljivosti, fotografije oštećenja te eventualno općenito mišljenje. Takvi dokumenti ne sadrže detaljne nacrte građevine, izradu računalnog modela i proračun na potres, detalje sanacije i ojačanja te pripadajuće troškovnike – navedeno sadržavaju glavni i izvedbeni projekti konstrukcije.

Postoji i ona najbitnija razlika, a to je cijena. Glavni i izvedbeni projekt konstrukcije koštaju puno više novaca, ali Vam daju konkretan uvid u stanje postojeće građevine i radove koji se trebaju napraviti da bi ta građevina postigla propisanu otpornost na potres. S druge strane, različita mišljenja i elaborati koštaju manje novaca, ali od njih nemate neke koristi jer ne daju odgovore na pitanja o seizmičkoj otpornosti zgrade i koji radovi se trebaju izvesti da zgrada bude seizmički otporna sukladno modernim propisima. Izbor između te dvije opcije ostaje na Vama.

  1. Na koji način se može izvršiti sanacija, ojačanje i rekonstrukcija postojeće zgrade da ona zadovoljava moderne protupotresne standarde

Jedini ispravan put je izrada glavnog i izvedbenog projekta konstrukcije, angažman provjerenog izvođača koji će napraviti radove sukladno projektu te angažman nadzornog inženjera koji će savjesno pratiti izvođenje radova.

Okvirno, koraci bi trebali izgledati ovako:

  • Angažiranje projektanta odnosno ovlaštenog inženjera građevinarstva radi detaljnog pregleda nosive konstrukcije zgrade. Pregled može uključivati i istražne radnje (štemanja žbuke ili betona, kopanje uz temelj radi utvrđivanje dubine temelja, „otvaranje“ knaufa itd.) kako bi se mogla utvrditi nosiva konstrukcija zgrade. Projektant može tražiti naknadu za izlazak na teren i detaljan pregled zgrade.
  • Za potrebe izrade projekta konstrukcije, potrebno je imati i arhitektonske nacrte zgrade (glavni projekt arhitekture, snimak izvedenog stanja). Ako ih nemate, morate ih dati izraditi od strane ovlaštenog arhitekta (taj dio eventualno može odraditi i ovlašteni inženjer građevinarstva).
  • Izrada glavnog i izvedbenog projekta konstrukcije koji može sadržavati detaljne nacrte za sanacije i ojačanja nosive konstrukcije zgrade. Naravno, uvijek je preporučljivo da se izradi i detaljni troškovnik uz projekte.
  • Traženje ponuda na temelju dobivenih projekata i troškovnika te odabir pouzdanog izvođača. Kod odabira izvođača pripazite na stručni kadar (inženjeri, iskusni radnici) i listu referenci. Izvođač koji je kvalitetan često nije „sramežljiv“ u javnom i detaljnom opisu odrađenih poslova (npr. na web stranici tvrtke).
  • Angažiranje nadzornog inženjera za stručni nadzor radova je jako bitno radi osiguranja kvalitete radova. Nadzorni inženjer mora pratiti radove i nadzirati da su radovi u skladu sa projektom (više o stručnom nadzoru može saznati OVDJE). Možete angažirati projektanta koji Vam je izradio projekt konstrukcije ili nekog drugog ovlaštenog inženjera građevinarstva.
  • Izvršiti tehnički pregled izvedenih radova

U zgradama sa više suvlasnika je u svim fazama bitan dogovor i suradnja suvlasnika zgrade.

  1. I na kraju:

Napominjemo da će se ova stranica ažurirati sukladno stvarnim potrebama prema utvrđenom stanju na terenu, upitima građana itd.